ФФМ активно вклучена во ФАРЕ акционата недела

Од:

Во „Куќата на фудбалот“ денеска беше презентирана програмата за годинашната ФАРЕ акциона недела против национализмот, расизмот и дискриминацијата во европскиот фудбал. Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) активно е вклучена во кампањата поддршана од Македонскиот центар за култура и развој (МЦКР).

Македонскиот центар за култура и развој како кординатор на ФАРЕ активностите во соработка со ФФМ преку медиумска кампања ќе ја промовира ФАРЕ неделата против национализмот, разисмот и дискриминацијата во фудбалот.

Во деновите за одигрување на мечевите од редовните кола од првата и втората македонска фудбалска лига фудбалерите ќе излезат на терените со транспаренти со пораки против расизмот и национализмот во фудбалот.

– ФФМ дава целосна поддршка на сите активности поврзани со фер-плејот и борбата против насилствата, национализмот и расизмот на фудбалските терени. Во рамки на нашето членство во УЕФА, ние како федерација сме обврзани да се грижеме за развојот на играта и за надминување на сите видови недоследности и нарушувања. ФФМ активно учествува во програмата на УЕФА против расизмот и дискриминација во фудбалот, а го истакнуваме и задоволството од соработката со МЦКР. Повикуваме сите заедно, фудбалерите, клубовите, навивачите, судиите, невладините организации и сите граѓани да придонесеме во развој на навивачката култура во нашата земја и да станеме пример за достоинствено однесување, порача в.д. Генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски.

Своите активности ги претстави и Нелко Нелковски, претседател на МЦКР.

– Главната цел на кампањата на ФАРЕ е да се помогнат локалните иницијативи за да се отстрани национализмот расизмот и дискриминацијата на фудбалските стадиони. Целта на ФАРЕ е преку фудбалот да изнесат позитивни пораки,изјави Нелковски.

Би можело да ве интересира

ФФМ организира спортско-забавен ден

Ана Ололовска

Македонските фудбалери со прогрес од две места на најновата ФИФА ранг листа

А1он

Пројковска ќе биде главен судија на финалето од ЕП за девојки до 19 години

Ана Ололовска

ФФМ го продолжи договорот со Ангеловски

Ана Ололовска

ФФМ ја одреди цената на билетите за дуелите на македонската репрезентација против Полска и Австрија

Ана Ололовска

Завршен турнир од проектот за училишен фудбал

Ана Ололовска

Leave a Comment

3 × 1 =