Фетел: Јас веќе јасно кажав дека сакам да останам во Ферари

Од:

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел потврди дека на прво место би сакал да продолжи да вози за Ферари. Тој веќе почнал разговори со одговорните лица за можното потпишување на нов договор. Тековниот договор на Фетел истекува на крајот на 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Според некои медиуми, Ферари му нуди на Фетел само едногодишен договор со значително намалување на платата – додека сега Германецот е еден од најплатените тркачи во Формула 1.

– Не мислам дека во овој случај можеме да зборуваме за одредена временска рамка за одлука. Од моја страна, можам да кажам дека ова, се разбира, зависи од тоа кога точно ќе се случи првата трка во сезоната. Што ќе се случи ако сакам да останам во Ферари? Според мене, јас веќе направив сè многу јасно, дури и на презентацијата на новиот автомобил во Австралија, дека сакам да останам во Ферари.

Како што веќе реков, голема е веројатноста дека ќе мора да донесеме одлука пред првата трка, бидејќи во моментов, како што изгледа, нема да има трки барем до јуни или дури јули. Затоа сите чекаме, изјави Фетел.

Би можело да ве интересира

Чешката полиција со луксузно Ферари ќе гони криминалци

Шарл Леклер ќе стартува од пол-позицијата во Франција

Епл ТВ-плус најавува тркачка серија на Стивен Најт

Ферари ја брани стратегијата, Леклер останува разочаран

Ферстапен стравувал дека Ферари се пребрзи

А1он

Ферари му го подари победничкиот болид на својот возач Леклер

Жарко Настоски