Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

Од:

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, е победник на трката за Големата награда на Франција. Холанѓанецот победи пред возачите на Мерцедес Луис Хамилтон и Џорџ Расел. Ферстапен ја забележа 27. победа во кариерата. Трагичар е Шарл Леклер, возачот на Ферари додека беше лидер во трката излета од патеката и се заби во безбеносната ограда во 16.круг.

dobivaj vesti na viber

Ферстапен со откажувањето на Леклер направи уште еден чекор кон одбрана на шампионската титула. Мерцедес во Франција имаше одлична трка, најдобра оваа сезона. Хамилтон, во текот на целата трката лесно ја чуваше својата позиција, а Расел на три круга пред крајот успеа да го престигне Серхио Перез, кој на крајот го освои четвртото место.

Бодови на „Пол Рикард“, Карлос Саинц (Ферари), Фернандо Алонсо (Алпин), Ландо Норис (Мекларен), Естебан Окон (Алпин), Даниел Рикардо (Мекларен) и Ленс Строл (Астон Мартин).

Наредната трка ќе се вози во Унгарија наредната година.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул