Феро победничка на ВТА турнирот во Палермо

Од:

Француската тенисерка Фиона Феро го освои првиот турнир кој по петмесечна пауза предизвикана од пандемијата, се одржа во Палермо, Италија.

Таа вечерва во финалето ја совлада Анет Контавеит од Естонија со 2-0, по сетови 6:2 и 7:5.

Финалето во Палермо траеше еден час и 45 минути.

Французинката, која во моментов е на 53. место на светската ранг-листа, ја освои втората ВТА титула во нејзината кариера и од утре ќе влезе во првите 50, станувајќи 44-ти рекет во светот.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ го освои Рим, стана најстариот шампион во „вечниот град“

А1он

Халеп конечно го освои Рим, стигна до својата 22-ра титула

А1он

Вавринка се раздели со својот тренер, со кого освои три Грен слема

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го помина Надал по бројот на финалиња на Мастерс турнирите

Ана Ололовска

Ѓоковиќ прв финалист на Мастерсот во Рим

Ана Ололовска

Надал по поразот во Рим: Не бев на ниво

Ана Ололовска