Ферари се откажа од подобрувањата на болидот за Австрија

Од:

Тимот на Ферари нема да направи никакви подобрувања на болидот за првите два старта на сезоната 2020 година, најави шефот на тимот, Матија Биното. Сепак, Италијанците планираат голем пакет вести за третиот круг од сезоната во Унгарија.

Зад одлуката на „Скудерија“ е нивниот незадоволителен учинок за време на предисезонскиот тренинг во Барселона, што го натера тимот да ја преиспита целата филозофија зад СФ1000. Најголеми промени се очекуваат во аеродинамиката на автомобилот.

– Прво, моравме да разбереме зошто не ги постигнавме посакуваните резултати на патеката и како да ја промениме нашата програма како резултат на откритијата. Не би било продуктивно да продолжиме во иста насока, знаејќи дека нема да ги постигнеме нашите цели. Затоа решивме да излеземе со нова програма (за развој на автомобилот), која обрнува внимание на целиот автомобил. Знаевме дека нема да бидеме подготвени за првата трка. Нашата цел е да направиме големи подобрувања за третиот старт од сезоната на „Хунгароринг“ на 19 јули, изјави Италијанецот.

Одложувањето на одложувањето дополнително ќе ги искомплицира двете трки на Ферари на „Ред Бул Ринг“, бидејќи нивните директни ривали, Ред Бул и Мерцедес, се очекува да пристигнат во Австрија со големи подобрувања. „Биковите“ дури успеаја да тестираат некои од нивните ажурирања на „Силверстон“ минатата недела.

Сезоната во Формула 1 во 2020 година започнува оваа недела со австриското Гран При.

Би можело да ве интересира

Фетел: Не е јасно во кој правец се движи Ферари

Ана Ололовска

Хамилтон потврди: Ќе возам барем уште 3 години

Ана Ололовска

Во Ферари имаат целосна доверба во Биното

Ана Ололовска

ГН на Турција може да се врати во календарот во Формула 1 во сезоната 2020 година

Ана Ололовска

Португалското Гран при во Формула 1 ќе се одржи со гледачи

Ана Ололовска

Волф не верува дека Мерцедес е виновен за предвидливоста во Формула 1

Ана Ололовска