Ферари му го подари победничкиот болид на својот возач Леклер

Од:

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, од денеска е сопственик на нов автомобил, истиот со кој во 2019 година ги постигна своите единствени две победи во трките во рамки на Светското првенство во Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Тој ја сподели веста преку својот Инстаграм профил, објавувајќи фотографија од болидот.

-Нешто посебно само што пристигна дома, напиша 23-годишниот жител на Монте Карло, покрај фотографијата од болидот SF90 на Ферари со кој триумфираше на трките за Големата награда на Белгија и Големата награда на Италија на патеката во Монца.

Од Ферари на Твитер му одговорија на Леклерк со порака „се надеваме дека уживаш“.

Леклерк двете победи ги забележа во својата дебитантска сезона во тимот на Ферари.

Би можело да ве интересира

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот