Фенербахче се пласираше во „Ф4“ во Евролигата

Минатогодишниот вицешампион Фенербахче оствари триумф над Жалгирис во Каунас со 99:82 (49:41) и со 3:1 победи во серијата си обезбеди место во „Фајнал Фор“ на Евролигата во кошарка.

Турците, кои го освоија првото место во регуларната сезона, започнаа самоуверено и поведоа со 12:3, а на помалку од 2 минути пред крајот на првата четвртина предноста им порасна до 27:10.

Гостите продолжија да го контролираат дуелот, а единствено во почетокот на третиот дел Литванците успеаја да се доближат до 48:52, но следеа 7 последователни поени на Турците и тоа ги олади надежите за пресврт на противникот.

Али Мухамед нанижа 25 поени за Фенербахче, а Костас Слукас придонесе со 15 поени, 10 асистенции и 5 скока.

Брендон Дејвис заврши со 25 поени и 7 скока за Жалгирис. Нејт Волтерс додаде 18 поени, но тоа не беше доволно.

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот