Федерер: Во иднина ќе се појави играч кој ќе освои повеќе од 20 Грен слема

Од:

Дваесеткратниот грен слем шампион Роџер Федерер одговори на прашањето дали некој може да ги надмине рекордите што тој, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ги поставија во последните години.

– Мислам дека да. Не сакам да ги омаловажувам заслугите на Рафа, Новак и моите, но сега е полесно да доминирате на различни површини. Претходно, разликата меѓу тенисерите беше поголема и имаше специјалисти за тврда подлога и за земјена. Немаше многу играчи што можеа да играат насекаде. Сепак, верувам дека во иднина ќе се појави некој неверојатен играч кој ќе освои повеќе од 20 Гренн слема, изјави Федерер.

Тој изминатиот период отсуствуваше од терените поради повреда на коленото.

Во медиумите веќе се шпекулира дека Швајцарецот во скоро време ќе стави крај на богатата кариера.

Би можело да ве интересира

Дебитантско финале на Индијан Велс

Ана Ололовска

Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Ана Ололовска

Федерер излегува од Топ 10 за прв пат од јануари 2017 година

Ана Ололовска

Зверев обезбеди пласман на завршниот АТП турнир

Ана Ололовска

Соборен рекордот на Федерер според бројот на Мастерс настапи

Ана Ололовска

Мекинро: Еднаш ја криев лутината, затоа што момците не смеат да плачат

Ана Ололовска