Федерер со драматична победа во Хале

Од:

Роџер Федерер го освои возбудливиот натпревар против Жо-Вилфрид Цонга на турнирот во Хале, во кој триумфираше со 7-6 (5), 4-6, 7-5.

Носителот на девет титули по 17-ти пат се пласираше во 1/4-финалето на турнирот, откако беше тестиран до крајни граници. Во следниот натпревар, Маестро излегува против Роберто Баутиста Агут.

Оваа година Федерер се врати и на сезоната на земја, а постигнувањето таму може само да му делува како дополнителен импулс. Од 11 натпревари тој освои 9 и загуби само два – против Рафаел Надал и Доминик Тим.

Триесет и четири-годишниот Цонга беше отсутен седум месеци поради операција на коленото.

Во Хале започна со победа над својот сонародник Беноа Пер.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зверев до Медведев: Ти си најдобриот тенисер оваа година

Медведев ја продолжи својата импресивна серија со титулата во Шангај

Зверев првпат годинава совлада тенисер од Топ 10

Циципас стави крај на учеството на Ѓоковиќ во Шангај

Гофан се бореше, но Федерер го совлада по десетти пат

Ѓоковиќ избори четвртфинале на турнирот во Шангај

Ана Ололовска