Федерер против Зверев во финалето на Мастерсот во Монтреал

Од:

Швајцарецот, Роџер Федерер и Германецот Александар Зверев, ќе играат во финалето на АТП Мастер турнирот во Монтреал.

dobivaj vesti na viber

Ова е епилогот по одиграните полуфинални мечеви во кои Федерер го совлада Робин Хасе во два сета со 6:3 и 7:6.

Со тоа Федерер ја продолжи победничката низа оваа сезона и се уште нема загубено меч на турниртите од Мастерс и Грен слем серијата.

Швајцарецот од почетокот на годината победи на Мастерс турнирите во Мајами и Индијан Велс, а ги освои и Грен слем титулите во Австралија и на Вимблдон.

Противникот на Федерер во финалето Александар Зверев во полуфиналето го победи 18-годишнит домашен тенисер Денис Шаповалов со 6:4, 7:5 кој претходно ги елиминираше Дел Потро и Надал.

Финалето во Монтреал се игра вечерва од 22 часот.

Би можело да ве интересира

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Зверев исфрлен од турнирот во Акапулко

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев со рекет тргна кон судијата по изгубен меч

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев погоден во глава со топче

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Федерер ќе го пропушти Австралија опен 2022

Ана Ололовска