Федерер поради операција на коленото нема да игра до јуни

Од:

Третиот светски рекет, 38-годишниот Роџер Федерер изјави дека бил подложен на операција на десното колено, поради што ќе биде надвор од терените околу четири месеци.

– Ме мачеше веќе некое време. Се надевав дека болката ќе замине, но по прегледот и консултацијата со тимот, решив да се подложам на артроскопска операција што беше направена вчера во Швајцарија. По неа, лекарите потврдија дека ова е вистинската одлука. Тие се сигурни во целосно закрепнување, напиша Федерер на социјалните мрежи.

Федерер ќе ги пропушти турнирите во Дубаи, Индијан Велс, Мајами, Ролан Гарос, како и ревијалниот меч во Богота. За ова време, тој ќе изгуби 45 проценти од рејтингот.

Би можело да ве интересира

Федерер објасни зошто може да ја заврши кариерата

Ана Ололовска

Надал со сензационално откритие за легендарен натпревар со Федерер

Ана Ололовска

Федерер ќе го пропушти остатокот од сезоната, Ѓоковиќ размислува да не оди на УС опен

Ана Ололовска

Федерер ја призна доминацијата на Ѓоковиќ во последните години

Ана Ололовска

Федерер веќе има дубл комбинација за ОИ 2021?

А1он

Ѓоковиќ е уверен дека ќе ги подобри рекордите на Федерер

Ана Ололовска