Федерер: Надал ќе остане во историјата како можеби најдобриот играч

Од:

Роџер Федерер со години се изразува позитивно за еден од неговите големи ривали, Рафаел Надал. 38-годишниот Швајцарец во моментов е на латиноамериканска турнеја и играше синоќа во Буенос Аирес против Александар Зверев, откако овој пат загуби од Германецот со 6:7, 6:7.

На аргентинско тло, Федерер изјави дека е малку поблизок со Рафаел Надал, отколку со Новак Ѓоковиќ, но ги опиша двајцата како „неверојатни играчи“.

– Можеби сум малку поблизок со Рафа, но сум играл повеќе со Новак. Конкуренцијата е фантастична и се надевам дека ќе има повеќе натпревари. Натпреварите на „Ролан Гарос“ и „Вимблдон“ со Рафа беа одлични, а јас имав прекрасен натпревар против Новак на „Вимблдон“ и финалето на АТП во Лондон минатата недела, вели Роџер.

Тој е добро момче и одличен играч, рече Федерер, мислејќи на Надал.

– Кој помислил дека повторно ќе биде број 1 сега, 11 години откако прв пат го достигна врвот на АТП? Сите рекоа дека ќе биде повреден, дека нема да биде здрав од еден момент натаму, дека неговата игра е премногу брутална. Но, тој најде начин, и оваа година повторно имаше одлична сезона со 2 Гренд-слем титули. Тој сега има 19. Уживав да го споделам теренот со него двапати на Лејвер Купот, продолжи Швајцарецот.

Роџер признава дека научил многу од него.

– Тој е голем шампион. Тој е многу вреден за играта и јас сум среќен што ги имавме сите овие натпревари и битки, особено на „Вимблдон“ и „Ролан Гарос“, како и во Австралија. Имавме неколку значајни натпревари и тој ќе остане во историјата како можеби најдобриот играч, заврши Федерер.

Би можело да ве интересира

Мареј го одложува враќањето на терените

Ана Ололовска

Лопез станува прв тенисер со учество на 73 Грен слема

Ана Ололовска

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он

Ѓоковиќ најдобар спортист на Балканот во изборот на новинските агенции

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ ја пее „Видовдан“ по освојувањето на АТП Купот

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го победи Надал, дуелот во двојки ќе решава за шампионот на АТП Купот

Ана Ололовска