Федерер: Надал кажа дека плачел од радост кога го освоив „Ролан Гарос“ во 2009 година

Од:

Третиот светски рекет, Роџер Федерер, по добротворниот натпревар во Јужна Африка, во кој го победи Рафаел Надал, зборуваше за неговата врска со Шпанецот.

– Можеме да бидеме пријатели и ривали. Денес тој ми рече дека плачел кога ја освоив „Ролан Гарос“ во 2009 година. Тој бил толку среќен за мене, изјави Федерер.

Швајцарецот додаде дека Надал игра и го популаризира тенисот извонредно.

– Има голем придонес за популаризација на овој спорт. Надал има многу обожаватели и ја заслужува оваа слава, потенцира Федерер.

Би можело да ве интересира

Надал: Благодарност до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Четири големи рекорди на Федерер кои тешко дека ќе бидат подобрени

А1он

Поради операција на коленото Федерер ќе загуби над 3.000 АТП бодови

Федерер поради операција на коленото нема да игра до јуни

Ана Ололовска

Федерер: Бев просечен ученик

Предраг Петровиќ

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Драган Поповски