Федерер: Надал и јас сме противници само на теренот

Од:

Швајцарецот Роџер Федерер зборуваше за односите со Шпанецот Рафаел Надал. Според него, долгогодишните ривали многу се почитуваат едни со други, но не се нешто големи пријатели.

– Ние се разбираме совршено. Кога комуницира со мене, Рафа е секогаш отворен и искрен. Ние многу се почитуваме. Но, не мислам дека сме најдобри пријатели. Тој има пријатели и подобри од мене. Исто како и јас. Но, главната работа меѓу нас е почитта. Ние сме противници само на теренот, изјави Федерер за „Tennis World USA“.

Федерер и Надал заедно со Новак Ѓоковиќ се најдобрите тројца светски тенисери последните години и воопшто меѓу најдобрите во историјата на овој спорт.

Би можело да ве интересира

Федерер ја призна доминацијата на Ѓоковиќ во последните години

Ана Ололовска

Федерер веќе има дубл комбинација за ОИ 2021?

А1он

Тренерот Тони Надал: Секогаш беше многу тешко да играме против Ѓоковиќ

А1он

Ѓоковиќ е уверен дека ќе ги подобри рекордите на Федерер

Ана Ололовска

Надал: Годината за тенис е речиси изгубена

Ана Ололовска

Федерер донира 1 милион долари за 64.000 деца

Ана Ололовска