Федерер: Надал и јас сме противници само на теренот

Од:

Швајцарецот Роџер Федерер зборуваше за односите со Шпанецот Рафаел Надал. Според него, долгогодишните ривали многу се почитуваат едни со други, но не се нешто големи пријатели.

– Ние се разбираме совршено. Кога комуницира со мене, Рафа е секогаш отворен и искрен. Ние многу се почитуваме. Но, не мислам дека сме најдобри пријатели. Тој има пријатели и подобри од мене. Исто како и јас. Но, главната работа меѓу нас е почитта. Ние сме противници само на теренот, изјави Федерер за „Tennis World USA“.

Федерер и Надал заедно со Новак Ѓоковиќ се најдобрите тројца светски тенисери последните години и воопшто меѓу најдобрите во историјата на овој спорт.

Би можело да ве интересира

Надал: Да не беа повредите, ќе го подобрев рекордот на Сампрас

Ана Ололовска

Надал ќе ја заврши сезоната како број 1 по петти пат

Ана Ололовска

Надал: Ова што го направив се случува еднаш во 1.000 меча

Ана Ололовска

Надал со сензационален пресврт до победа над Медведев

Ана Ололовска

Надал: Не бев доволно добар

Ана Ололовска

Надал одлучи да учествува на завршниот АТП турнир во Лондон

Ана Ололовска