Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Од:

Роџер Федерер го скрои календарот за настапи во 2020 година, а она што е забележливо во него е определбата да ја прескокне сезоната на земја, освен “гренд слемот” во мај.

Швајцарецот моментно е трет на “АТП” ранг листата, по Ѓоковиќ и Надал, а пред Доминик Тим, во август ќе наполни 39 години, но реши да не игра на “Мастерсите” во Мадрид, во Рим и во Монте Карло во функција на што подобри подготовки за настап на “Ролан Гарос”.

Меѓу двата “гренд слема” (Австралија опен и Ролан Гарос), Федерер ќе настапи во Дубаи, “Индијан Велс”, односно Мајами пред да се појави на турнирот во Париз.

Отсуството на дел од споменатите турнири, секако, ќе придонесе за пад на ранг листата од причина што Швајцарецот требаше да брани поени во Мадрид и во Рим.

Би можело да ве интересира

Четири големи рекорди на Федерер кои тешко дека ќе бидат подобрени

А1он

Поради операција на коленото Федерер ќе загуби над 3.000 АТП бодови

Федерер поради операција на коленото нема да игра до јуни

Ана Ололовска

Федерер: Бев просечен ученик

Предраг Петровиќ

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Драган Поповски

Таткото на Ѓоковиќ: Новак ќе го стигне Федерер по Гренд-слем титули уште оваа година

Драган Поповски