Федерер го откажа своето учество на турнирот во Штутгарт

Од:

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер одби да учествува на турнирот во Штутгарт. Оваа одлука беше донесена поради густиот распоред.

-Нема да играм на турнирот во Штутгарт. Ми се чини дека минатата сезона имав премногу тенис на трева. Сметам дека е неопходно да се ограничам на подготовката за настапите во Хале, изјави ветеранот.

Триесет и седумгодишниот Федерер е актуелен победник на турнирот во Штутгарт.

Турнирот во Штутгарт ќе се игра од 10 – 16 јуни, а потоа следува обој во Хале од 17 – 23 јуни.

Би можело да ве интересира

Познати полуфиналните двојки на „Мастерс“ турнирот во Синсинати

Ѓоковиќ избори четвртфинале во Синсинати

(ВИДЕО) Шок во Синсинати: Федерер елиминиран од 21 годишен Русин

Кирjос казнет со 113.000 долари за своето однесување во Синсинати

Федерер лут поради нереалните очекувања на навивачите

ВИДЕО: Кирјос не престанува со недолично однесување, искрши два рекета на мечот со Хачанов

Татјана Ташкова