Федерер: Целата моја кариера бев вегетаријанец

Од:

Еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, Роџер Федерер, кажа дека за време на целата негова кариера јадел само вегетаријанска храна.

Швајцарецот пред натпреварите скоро секогаш практикувал да јаде салата и тестенини.

– Јас не готвам многу добро, затоа е добро кога мојата сопруга или мајка ми се во близина. Обично јадам салата и тестенини пред натпреварите и досега ова донесе резултати, информира Федерер.

Тенисерот на крајот на кариерата малку се „опушти“ кога е храната во прашање.

Ако сме во добар ресторан, јадам скоро сè. Вклучувајќи и морски ежови. На крајот на краиштата, во текот на мојата кариера во тенисот бев вегетаријанец, го цитира Федерер „Tennis World USA“ .

Би можело да ве интересира

Федерер за прв пат по 2002 година, во текот на сезоната не се најде на првото или второто место на АТП рејтингот

Ана Ололовска

Федерер се повлече од турнирот во Париз

Ана Ололовска

Федерер: Надал и јас сме противници само на теренот

Ана Ололовска

Реал Мадрид предложи одржување на натпревар помеѓу Федерер и Надал на „Сантијаго Бернабеу“

Ана Ололовска

Виландер: Федерер ќе се пензионира на крајот на 2021 година

(ВИДЕО) Шок во Синсинати: Федерер елиминиран од 21 годишен Русин