Федерер: Целата моја кариера бев вегетаријанец

Од:

Еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, Роџер Федерер, кажа дека за време на целата негова кариера јадел само вегетаријанска храна.

Швајцарецот пред натпреварите скоро секогаш практикувал да јаде салата и тестенини.

– Јас не готвам многу добро, затоа е добро кога мојата сопруга или мајка ми се во близина. Обично јадам салата и тестенини пред натпреварите и досега ова донесе резултати, информира Федерер.

Тенисерот на крајот на кариерата малку се „опушти“ кога е храната во прашање.

Ако сме во добар ресторан, јадам скоро сè. Вклучувајќи и морски ежови. На крајот на краиштата, во текот на мојата кариера во тенисот бев вегетаријанец, го цитира Федерер „Tennis World USA“ .

Би можело да ве интересира

Федерер веќе има дубл комбинација за ОИ 2021?

А1он

Ѓоковиќ е уверен дека ќе ги подобри рекордите на Федерер

Ана Ололовска

Федерер донира 1 милион долари за 64.000 деца

Ана Ололовска

Неизвесно дали Федерер ќе продолжи со кариерата

А1он

Федерер: Јас сум единствениот кој мисли дека е време АТП и ВТА да се обединат

А1он

ВИДЕО: Повеќе од 40.000 луѓе го следеа разговорот помеѓу Надал и Федерер на Инстаграм

Ана Ололовска