Фан уапсен за расистички навреди во дербито на Манчестер

Од:

Поддржувач на Манчестер Сити беше уапсен за расистички гестови и скандирање за време на дербито во Премиер лигата против Манчестер Јунајтед синоќа на стадионот „Етихад“.

Телевизиските камери го фатија фанот како упатува навредливи гестови и зборови до фудбалерот на градскиот ривал Фред во победата од 2:1 на Јунајтед.

Фред, исто така, беше погоден барем еднаш од предмети при исполнување на удар од аголот.

– 41-годишен маж е уапсен под сомнение за расистички навреди на јавно место и останува во притвор за испрашување, соопшти полицијата на Манчестер.

Претставниците на Манчестер Сити прогласија „нулта толеранција“ за каква било форма на дискриминација, а на секој што ќе биде прогласен за виновен за ова, ќе му биде доживотно одземено правото да присуствува на тимските натпревари.

И Фудбалската асоцијација на Англија ги истражува инцидентите.

Би можело да ве интересира

Солскјер: Не можеме да поправиме сè со десет трансфери, Клоп имаше четири години да ја изгради својата екипа

Ана Ололовска

Лукаку: Мурињо не успеа во Јунајтед затоа што не ги доби играчите што ги сакаше

Ана Ололовска

Ливерпул ги скроти „волците“, но даде жртва

Ана Ололовска

Манчестер јунајтед не планира да го разреши Солскјер

Ана Ололовска

Фудбалерите на Тотенхем ги негираа гласините за незадоволство од работата на Мурињо

Ана Ололовска

Себалос бара од Реал да го раскине договорот за закуп со Арсенал

Ана Ололовска