Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Од:

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) го објави календарот за новата сезона во Формула 1 во кој се запишани рекордни 23 трки.

Новата сезона ќе стартува во Бахреин на 20 март 2022 година, по што следуваат трките за Големата награда (ГН) на Саудиска Арабија (27 март) и ГН на Австралија (10 април), која се враќа во календарот за прв пат по 2019 година.

Нова трка во календарот е ГН на Мајами (8 мај), а по двегодишна пауза во календарот се враќаат и трките во Јапонија, Канада и Сингапур.

Следната сезона нема да се возат трките за ГН на Штаерска, Португалија, Катар и Турција.

Би можело да ве интересира

Формула 1 го продолжи договорот со патеката во Барселона

Тото Волф: Да продолжиме со исто темпо

Ана Ололовска

Хамилтон: Нема време за славење на победата во Катар, Мерцедес ќе продолжи да го брка Ред Бул

Ана Ололовска

Хамилтон му се приближи на Верстапен со триумфот во Катар

ГН на Катар: Пол-позицијата за Хамилтон

Ауди ја купи групацијата Мекларен и Формула 1 тимот