Европскиот шампион елиминиран

Екипата на европскиот шампион, Челзи е елиминирана уште во групната фаза од најелитното фудбалско натпреварување на Стариот континент.

Залудна беше победата од 6:1 над Нордсјеланд, кога Јувентус славеше во Доњецк против Шахтјор со 1:0, и така ја обезбеди првата позиција во групата.

Екипата на Челси стана првиот актуелен шампион кој испаднал уште во групната фаза.

Селтик успеа да слави со 2:1 против Спартак Москва, победничкиот гол го постигна Комонс од пенал на осум минути пред крајот, со што шкотскиот тим ги продолжува натпреварите во ЛШ. А Барселона одигра во нивна корист, не загуби од Бенфика, односно натпреварот заврши 0:0.

Брага и Галасарај одиграа 1:2. Брага поведе во првото полувреме со голот на Мосоро, а турскиот тим откакдо дозна дека Клуж води и може да испадне, во вториот дел двапати ја погоди мрежата на домашните, за целосен пресврт и победа од 1:2 и пласман во осминафиналето.

Резултати Лига шампиони
Група Е: Шахтјор – Јувентус 0-1, Челси – Нордсјеланд 6-1
Табела: Јувентус 12, Шахтјор 10, Челси 10, Нордсјеланд 1.

Група Ф: Баерн Минхен – Бате Борисов 4-1, Лил – Валенсија 0-1.
Табела: Баерн Минхен 13, Валенсија 13, Бате 6, Лил 3.

Група Г: Барселона – Бенфика 0-0, Селтик – Спартак М. 2-1.
Табела: Барселона 13, Селтик 10, Бенфика 8, Спартак 3.

Група Х: Манчестер ј. – Клуж 0-1, Брага – Галатасарај 1-2
Табела: Манчестер ј. 12, Галатасарај 10, Клуж 10, Брага 3.

Чех го оквалификува Атлетико како тежок противник за Челзи во Лигата на шампионите

Нагелсман ги сака Реал или Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите

Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Барнс за романскиот судија: Како требаше да каже за тренерот освен црниот? Нема расизам во ова!

Куман: Барселона загуби од Јуве во првиот половина час, изгледаше дека излеговме да играме за реми

Солскјер: Не заслужуваме да се пласираме во плејофот во Лигата на шампионите