Европскиот првак објави загуба од 182 милиони евра

Од:

Актуелниот европски фудбалски шампион Челзи забележа загуба од 182 милиони евра во изминатата финансиска година која заврши на 30 јуни, објави вечерва премиерлигашот од Лондон.

dobivaj vesti na viber

Челзи прецизираше дека загубите во најголем дел се предизвикани од намалување на профитот од продажбата на играчи, но и поради неоставрениот приход на денот на одигрување на натпреварите, откако на навивачите им беше забранет влез на стадионите поради пандемијата на коронавирус.

Претходната финансиска година, пред да почне пандемијата, Челзи оствари добивка од 47 милиони евра.

Вкупниот промет, како што соопшти европскиот првак, е заголемен од 486 на 518 милиони евра поттикнат од успехот во Лигата на шампиони. Меѓутоа, влијанието на пандемијата резултираше со минус од 182 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Абрамович му ја предал контролата на фирмата на директорот на Челзи на денот на инвазијата врз Украина

А1он

Силва е подготвен да го продолжи договорот со Челзи до 2023 година

А1он

Демба Ба замина во фудбалска пензија

А1он

Челзи и Манчестер Сити ќе играат во финалето на ЛШ, Реал потклекна во Лондон

Жарко Настоски

Челзи и Реал ремизираа, борбата за финале отворена пред реваншот

Жарко Настоски

УЕФА во петок ќе одлучи за исфрлањето на Реал, Сити и Челзи од Лигата на шампионите

Жарко Настоски