Евролига ја казни ЦСКА поради кршење на финансискиот фер-плеј

Од:

Дисциплинската комисија при кошаркарската Евролига ја казни ЦСКА Москва со 42 илјади евра за прекршување на правилата за финансиски фер-плеј, објави прес-службата на организацијата.

Рускиот тим е парично санкциониран, бидејќи не ја обезбеди потребната документација и не ги запази роковите утврдени со правилата на дисциплинскиот кодекс на Евролига.

ЦСКА ги прекршила правилата меѓу сезоните 2017/18 и 2018/19.

Би можело да ве интересира

ЦСКА му понуди нов договор на Итудис

Ана Ололовска

Итудис подготвен да го продолжи договорот со ЦСКА

Ана Ололовска

Клајберн прогласен за МВП на „Фајнал фор“ во Евролигата

Ана Ололовска

Тренерот на Ефес ги спореди учесниците на Ф4 со најдобрите НБА-лигаши

Ана Ололовска

Евролига: ЦСКА го детронира Реал Мадрид по неверојатен пресврт

Ана Ололовска

Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата