Евертон го осуди хомофобичното скандирање на своите навивачи

Од:

Премиерлигашот Евертон ги осуди денеска своите навивачи, кои во четвртокот на првенствениот дуел на гостински терен против Челзи навредуваа еден од домашните фудбалери со хомофобични пораки.

dobivaj vesti na viber

– Таквото однесување е неприфатливо и не ги одразува вредностите на нашиот клуб и нашата широка навивачка база. Ние промовираме различност и инклузивност, и очекуваме од навивачите да се воздржат од какви и да е дискриминаторски скандирања, соопшти Евертон.

Ливерпул, градскиот ривал на Евертон, во август годинава, исто така, ги осуди своите навивачи поради хомофобични навреди насочени кон Били Гилмор, фудбалерот на Челзи, кој настапува како позајмен играч во Њукасл.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он