Еурофарм Пелистер го освои ракометниот Супер Куп

Од:

Еурофарм Пелистер го освои годинешниот ракометен Супер Куп на Македонија откако вечерва го совлада Вардар со 31-22.

Вардар тргна подобро и на почетокот од натпреварот имаше предност, меѓутоа битолчани успеаја да останат во мала негатива која што на полувремето ја изедначија на 14-14.

Тимот од Битола имаше доминација и постојана висока предност во второто полувреме и со многуте одбрани на голманот Секељ успеа да дојде до убедливо водство кое ги однесе до победа.

Ова е прв трофеј за Еурофарм Пелистер со кој се прекинува долгогодишната традиција на Вардар како освојувач на Купот.

Натпреварот се одигра во СЦ „Борис Трајковски“ а правдата ја делеа Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Би можело да ве интересира

ЕХФ Куп: Македонските ракометарки поразени од Црна Гора

А1он

Близнаците Њокас нови ракометари на шампионот Вардар

А1он

Отворен 49. Струшки ракометен турнир

А1он

Женската кадетска ракметна репрезентација поразена од Шпанија

А1он

Франција ги обедини олимписките титули во ракомет

А1он

Струшкиот ракометен турнир годинава без екипи од странство

А1он