ЕУРО 2012 – 8. јуни до 1. јули

Од:

14. Европското фудбалско првенство или ЕУРО 2012 започнува на 8. јуни во Варшава, Полска, со натпреварите Полска – Грција и Русија – Чешка.  Финалните натпревари ќе се одиграат на 1. јули во Киев, Украина, втората земја домаќин.

Шеснаесет држави понатаму ќе се борат за шампионската титула:

Група А

 • Полска
 • Русија
 • Грција
 • Чешка

Група Б

 • Холандија
 • Германија
 • Португалија
 • Данска

Група Ц

 • Шпанија
 • Италија
 • Хрватска
 • Република Ирска

Група Д

 • Украина
 • Англија
 • Шведска
 • Франција

Официјална химна на претстоечкото првенство е „Endless summer“, на германската поп пејачка Oceana.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xEwEHdZgbyE

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Жедната страна на ЕУРО 2012

Ана Ололовска

Балотели заслужува неколку шлаканици

Ана Ололовска

Шпанскиот крал ги пречека европските шампиони

Ана Ололовска

Пред натпреварот со Германија, Балотели ја чул најдобрата вест во животот!

Ана Ололовска

Бакнеж за насловна страна

Ана Ололовска

ФОТО: Како се славеше победата на Шпанија

Ана Ололовска

Leave a Comment

9 + five =