Ето застана на чело на камерунскиот фудбал

Од:

Поранешната фудбалска ѕвезда Самуел Ето е избран за претседател на Фудбалската федерација на Камерун (FECAFOOT), еден месец пред неговата земја да биде домаќин на Африканскиот куп на нации.

dobivaj vesti na viber

Четириесетгодишниот Ето, кој во кариерата настапуваше за Барселона, Интер и Челзи, го презема раководењето со националниот сојуз, засенет со лошо менаџирање, корупција и внатрешни несогласувања.

Ето во изборот за претседател на FECAFOOT го победи досегашниот прв човек на камерунскиот фудбал Сеиду Мбомбо Нјоја, кој ја предводеше федерацијата од 2018 година, но неговиот избор во јануари го поништи Меѓународната спортска арбитража (CAS).

Би можело да ве интересира

Коларов ја заврши кариерата

Предраг Петровиќ

Капитенот на Аталанта му се извини на Кулибали за расистичките навреди од фановите

А1он

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

Ландов

ВИДЕО: Хаос во Црна Гора, хулигани прекинаа фудбалски натпревар

Катерина Павлова-Николовска

Осум странци го напуштија Краснодар

А1он

Вороњин ја напушти Динамо Москва и го нарече Путин „кучкин син“

А1он