Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

Од:

Легендарниот напаѓач Самуел Ето (40) објави официјална кандидатура за претседател на Камерунската фудбалска федерација.

dobivaj vesti na viber

Ето во својата фудбалска кариера настапуваше за европските гиганти Интер, Реал Мадрид, Барселона, Челзи и Евертон, а во националниот дрес одигра 118 натпревари на кои постигна 56 голови.

– По долго и темелно размислување, одлучив да се кандидирам за претседател на Камерунскиот фудбалски сојуз, поради љубов кон Камерун и страста кон фудбалот, објави Ето.

Актуелниот претседател Мбомбо Нјоја беше именуван на чело на Камерунската фудбалска федерација во 2018 година, но неговиот избор на почетокот на оваа година го поништи Меѓународната спортска арбитража (CAS).

Претседателските избори се закажани за декември годинава, еден месец пред Африканскиот Куп на нации, чиј домаќин ќе биде Камерун

Би можело да ве интересира

Капитенот на Аталанта му се извини на Кулибали за расистичките навреди од фановите

А1он

Во Камерун за една недела од колера починале 29 лица

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

Ландов

ВИДЕО: Хаос во Црна Гора, хулигани прекинаа фудбалски натпревар

Катерина Павлова-Николовска

Осум странци го напуштија Краснодар

А1он

Вороњин ја напушти Динамо Москва и го нарече Путин „кучкин син“

А1он