ЕСРА организира портрет за алпнистот Јован Попоски

Од:

Универзитетот за аудиовизуелни уметности-ЕСРА денеска напладне организира портрет на македонскиот алпинист Јован Попоски по повод 50-годишнината од неговото прво искачување на Триглав.

– Во сите овие пет децении Попоски учествуваше во македонските експедиции кои ги освоија најзначајните врвови на светот, како и во првото освојување на Монт Еверест, заедно со легендата на македонскиот алпинизам Димитар Илиевски-Мурато, за што во рамките на церемонијата ќе биде прикажан и документарен филм, соопшти ЕСРА.

Специјални гости на настанот ќе бидат Горазд Росоклија од Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк и Владимир Андреевски-Пајо, кои заедно со Попоски беа дел од историската експедиција на Монт Еверест. Најавено е и учество на Васил Тупуркоски, претседател на Македонскиот олимписки комитет и Игор Талески, претседател на Македонската алпинистичка федерација.

Би можело да ве интересира

Пронајдени и спасени двајца планинари на Шар Планина

Катерина Павлова-Николовска

Врвот Голема Вртешка дел од маршрутата на ПСК „Голак“ Делчево

Ана Ололовска

Да се допрат снеговите на Килиманџаро

Ана Ололовска

Стотина Планинари денес се искачија на Царев Врв на Осоговските Планини

Ана Ололовска

Младиот планинар Ване Бошев од Неготино по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, во услови на невреме

Ана Ололовска

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Жарко Настоски

Leave a Comment

7 + 1 =