Ернандез: Обрадовиќ за еден ден заработува онолку колку што јас заработувам за повеќе од еден месец

Од:

Серхио Ернандез, селектор на репрезентацијата на Аргентина, смета дека работењето во Евролигата е многу привлечна опција за продолжување на кариерата.

– Јас нема да одбијам патување во Токио само за да потпишам договор со некој клуб. Без сомнение, работата во националниот тим е најважниот дел од мојата кариера. Но, во исто време, би сакал да тренирам во странство. Јас имам 56 години. Колку години на продуктивен живот оставив? 10? И секогаш бев платен во пезоси. Не е лошо, но курсот се смени многу, изјави аргентинскиот селектор.

Тој се пожали дека малку заработил во досегашниот дел од тренерската кариера.

– Единствено што не сум заработил во мојата кариера се парите. Ако ме прашате дали можам да купам стан во Авенида дел Либертадор (една од главните улици на Буенос Аирес) ќе кажам не. Живеам во 70 квадрати. Разбирам, не жалам, но Жељко Обрадовиќ заработува онолку колку што заработувам за повеќе од еден месец. Бев на три Светски првенства, беше на три Олимписки игри и освоив олимписки медал. Имам 21 титула, јас сум еден од најдобрите тренери во историјата на Аргентина.

Проблемот е што веќе искусив сè со репрезентацијата. Немам луда желба да живеам во Европа, Аргентина е моето место. Но, ми останаа неколку години од мојата професионална кариера и можеби ова е мојата шанса, потенцира Ернандез.

Би можело да ве интересира

Ник Калетес нов член на Барселона

Ана Ололовска

Шенгелија потпиша за ЦСКА

Ана Ололовска

Пау Гасол е близу до враќање во Барселона

Ана Ололовска

Де Коло и Весели остануваат во Фенербахче

Ана Ололовска

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Ана Ололовска

Обрадовиќ го напушти Фенербахче

Ана Ололовска