Ернан Креспо е кандидат за селектор на Чиле

Од:

Хернан Креспо се кандидира за селектор на чилеанската репрезентација, пренесува „TyC Sports“. Позицијата е испразнета од минатата недела, кога Рејналдо Руеда си замина поради работа во неговата родна Колумбија.

Претходно, Креспо беше на чело на италијанската Модена, аргентинскиот Банфилд, а од 2020 година работи во друг клуб во Аргентина – Дефенс и Јустисија.

Исто така, меѓу кандидатите за селектор на чилеанската репрезентација е и Себастијан Бекачесе, кој неодамна го напушти аргентинскиот Расинг. Тој веќе работеше на репрезентацијата на Чиле како асистент на Хорхе Сампаоли. Во 2015 година, Чилеанците, предводени од Сампаоли и Бекачесе, го освоија Купот на Америка.

Како фудбалер, Креспо ги бранеше боите на Ривер Плата, Парма, Лацио, Интер, Челзи, Милан и Џенова. Во 2000 година, напаѓачот беше најскапиот играч во светот две недели: Лацио купи гости од Парма за 55 милиони долари. Две недели подоцна, рекордот го сруши Луис Фиго со трансферот од Барселона во Реал Мадрид (65,5 милиони).

Би можело да ве интересира

Клоп предвреме ќе си оди од Ливерпул поради селекторското место во Германија

Жарко Настоски

Младиот Мусиала од Баерн ја „откачи“ Англија, ќе игра за Германија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српски судија поништи гол во 93 минута, цела гостинска екипа сосе тренери го бркаше по теренот

Жарко Настоски

ФК Тетекс одбележа 68 години постоење, повлечен дресот со број 4 во чест на неодамна починатиот Бошко Блажевски

Жарко Настоски

ЛШ: Порто го совлада Јувентус, гостински триумф на Борусија во Севиља

Жарко Настоски

Рамос е најпродуктивниот дефанзивец во 21 век

Ана Ололовска