ЕП фудбал У-21: Шпанија прв полуфиналист

Од:

Фудбалската репрезентација на Шпанија прва избори пласман во полуфиналето на Европското првенство за играчи до 21 година откако синоќа во дуелот од 2.коло од Б групата ја совлада Португалија со 3:1.

dobivaj vesti na viber

На вториот дуел од групата во Бидгошч, Македонија и Србија одиграа без победник 2:2, а Србија голот за изедначување го постигна во последната минута.

Шпанија со 6 бодови е прва во групата со обезбедено полуфинале, Португалија има 3 бодови, а следуваат Србија и Македонија со по 1 бод.

Во последното коло Македонија игра против Португалија, а Шпанија со Србија.

„Црвената фурија“ до победата во Гдиња над Португалија стигна со головите на: Саул Нигуез (21.минута), Сандро Рамирез (66) и Инаки Вилијамс (90+3), додека стрелец за Португалија беше Брума (77.минута).

Денеска на шампионатот се играат дуелите од 2.коло од групата Ц: Чешка – Италија и Германија – Данска.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пред 61 година, репрезентацијата на СССР ја победи Југославија во финалето на првото ЕП

Ана Ололовска

УЕФА ги активираше мобилните апликации за преземање на билетите за ЕП

Ана Ололовска

Де Бур го финализира составот за Евро 2020

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ нема да игра на Европското првенство

Ана Ололовска

Верати најверојатно ќе го пропушти Европското првенство

Жарко Настоски

Руските организатори на ЕП дадоа „зелено светло“ за навивачи од странство

Жарко Настоски