ЕП фудбал У-21: Македонија загуби во дуелот со Португалија

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година синоќа загуби во дуелот со Португалија од 3.коло од групата Б на Европското првенство во Полска. Португалија која на претходниот шампионат беше финалист ја победи Македонија со 4:2 (2:1), но тоа беше недоволно како второпласирана да избори полуфинале бидејќи Словачка од групата А има ист број бодови како Португалија – 6 и подобра гол разлика (+3).

dobivaj vesti na viber

Португалија поведе по две минути игра со голот на Едгар Ие, а во 22.минута Брума зголеми на 2:0. Енис Баради го намали водството на Португалија во 40.минута. Португалија до водство од два гола стигна во 57.минута преку Даниел Поденсе. Кире Маркоски во 80.минута намали на 3:2, а конечните 4:2 ги постави Брума во 90+1 минута.

На вториот дуел од групата Шпанија ја победи Србија со 1:0, а стрелец на голот беше Денис Суарез во 38.минута.

Табела: Шпанија 9 бодови, Португалија 6 (+2), Србија 1, Македонија 1.

Денеска се играат натпреварите од 3.коло од групата Ц: Чешка – Данска и Италија – Германија.

Би можело да ве интересира

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Васоски го донесе Аврамовски во Сараево

Ана Ололовска

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он