EП фудбал У-21: Македонија против Португалија во третото коло од групната фаза

Од:

Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Гдиња против Португалија ќе го одигра последниот натпревар од Б-групата на Европското првенство за играчи до 21 година.

dobivaj vesti na viber

Селекторот на Македонија Благоја Милевски очекува неговите избраници и на овој натпревар да прикажат борбена игра со максимално залагање.

– Очекувам да се бориме за секоја топка и да се обидеме ја искористиме секоја шанса. Португалија е тим со одлични поединци, одиграа на високо ниво на двата натпревари, слично како и на квалификациите. Впрочем, Португалија заедно со Македонија ја имаше најдолгата низа на натпревари без пораз. Ние го почитуваме противникот, но ќе дадеме се од себе на најдобар начин да го завршиме натпреварувањето по групи од Европското првенство. Ритамот на натпревари физички исцрпува и поради тоа ќе има неколку замени во почетниот состав, изјави Благоја Милевски.

Натпреварот почнува во 20 часот и 45 минути. Во исто време во Бидгошч ќе играат Србија – Шпанија.

На табелата лидер е Шпанија со 6 бода, Португалија има 3, Србија и Македонија по 1.

Би можело да ве интересира

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Васоски го донесе Аврамовски во Сараево

Ана Ололовска

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он