Енди Мареј награден откако ги донираше сите пари кои ги заработи за децата во Украина

Од:

Британскиот тенисер, Енди Мареј е добитник на „Артур Еш“ хуманитарната награда на АТП, откако ги домираше сите пари кои ги заработи од тенисот на децата во Украина.

Шкотланѓанецот уште во март, кога почна инвазијата на Русија во Украина, објави дека сите наградни фондови ќе ги донира во Украина преку УНИЦЕФ, и денеска откри дека сумата е 630.000 долари.

„Тоа ми даде дополнителна мотивација оваа година. Исто така сакав да помогнам на децата. Има 7.5 милиони деца во Украина и по повеќе од девет месеци конфликт, на 5.2 милиони од нив им е потребна помош. Имам четири мали деца кои имаат среќа и ако родител тие снимки од децата ме погодија посебно“, вели Мареј.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тенисерката падна на земја и врисна од болки – ја изнесоа од теренот со количка

Голем скандал во тенисoт: Играчи продавале гем за 400 евра, меч за 2.000 евра

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ остана без првото место: Алкараз го симна од врвот

Ана Ололовска

Алкараз и Синер во полуфиналето на Индијан Велс

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Сега немаш ништо да ми кажеш? Вавринка остана зачуден: молам?

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Медведев се „расплака“ по победата во Дубаи

Предраг Петровиќ