Емил Рајковиќ нов тренер на Автодор

Од:

Емил Рајковиќ стана нов главен тренер на Автодор од Саратов. Договорот со 42-годишниот македонски кошаркарски стручњак, рускиот клуб го потпиша со важност за сезоната 2021/22. Во стручниот штаб на Рајковиќ ќе бидат и Марко Величковиќ и Владислав Коновалов.

Последните три сезони, Рајковиќ ја предводеше казахстанската „Астана“. На крајот на шампионатот 2018/19, клубот го постигна најголемиот резултат во историјата – 6. место во ВТБ-лигата, со 57,7% победи. Во исто време, македонскиот специјалист ја доби наградата за тренер на годината во ВТБ-лигата.

За три години работа во „Астана“ Рајковиќ стана шампион на Казахстан три пати и трипати беше прогласен за „најдобар тренер“ во земјата. Во сезоната 2020/21, тој стана селектор на репрезентацијата на Казахстан.

Би можело да ве интересира

Бен Симонс ќе ги бојкотира тренинзите и натпреварите на Филаделфија

А1он

Итудис ќе биде нов селектор на грчките кошаркари

А1он

Шенгелија, избран за претседател на синдикатот на играчи во Евролигата

А1он

Општина Аеродром домаќин на Меѓународниот кошаркарски турнир „Драган Василов – Цевка“

Ернандез повеќе не е селекторот на Аргентина

Ана Ололовска

Швед ја заврши репрезентативната кариера

Ана Ололовска