Емери: Мислам дека можеме да направиме нешто одлично оваа сезона

Од:

Менаџерот на Арсенал, Унаи Емери смета дека клубот е на добар пат да „направи нешто многу важно“ оваа сезона. „Топџиите“ се на третото место во Англија и ќе ја затворат деветтата рунда вечерва со гостување на Шефилд Јунајтед. Победа ќе го доближи Арсенал на бод од Манчестер Сити.

Забележителен е и напредокот на Арсенал во Лигата на Европа, каде Емери е специјалист и во четврток „топџиите“ ја прифаќаат Виторија Гимараеш.

Шпанецот е убеден дека неговиот тим е на вистинскиот пат и смета дека фудбалскиот менаџер Раул Санлехи и техничкиот директор Еду Гаспар исто така го делат ова гледиште.

– Мислам дека се движиме навистина добро и јас сум среќен за развојот на тимот. Задоволен сум од мојот персонал и во последниот месец навистина добро напредувавме. Сè е позитивно и мислам дека можеме да направиме нешто одлично оваа сезона. Затоа разговарав со Раул, кој ги гледа работите како мене, прокоментира Емери.

Шпанскиот ментор ќе има избор на играчи при посетата на „Брамал Лејн“ откако се враќаат клучните фигури. Напаѓачот Александар Лаказет ќе помине фитнес тест, додека Ектор Белерин, Кјеран Тиерни и Роб Холдинг ќе се вратат во составот.

Сеочекува 18-годишниот Букајо Сака да започне од првата минута за лондонскиот тим.

– Мислам дека младите играчи напредуваат добро и сега сме конкурентни. Да се ​​биде конкурентен е добро за вашите цели. Можеме да ја промениме шемата и играчите да додадат квалитет во нашиот тим. Можеме да играме како тим, ние сме силни и сакаме да ги освоиме сите натпревари, призна Емери.

Би можело да ве интересира

Манчестер сити поднесе жалба за судењето на дербито со Ливерпул

Ана Ололовска

Виера сонува да работи во Премиер лигата

Ана Ололовска

Клоп: ВАР никогаш нема да биде 100 проценти точен, сите го знаат тоа

Ана Ололовска

Стерлинг отстранет од англиската репрезентација по пресметката со Гомез

Ана Ололовска

Марез: Не е доволно само да одиграте добар натпревар во Сити

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ се двоуми дали да се врати во Милан или во Манчестер