ВИДЕО: Елмас со Наполи обезбеди нокаут фаза во Лига Европа

Од:

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас обезбеди пласман со Наполи во шеснаесетфиналето во Лига Европа во драматична разврска вечерва во Ф-групата.

Во својот прв натпревар на преименуваниот „Стадион Диего Армандо Марадона“ во Неапол, фудбалерите на Наполи одиграа 1:1 против Реал Сосиедад, но се пласираа во нокаут фазата благодарение на поразот на АЗ Алкмар на гостувањето кај Риека од 2-1.

Двата натпревари имаа драматична завршница во која Реал Сосиедад со голот на Бразилецот Вилиан во 92 минута стигна до бод против Наполи, откако претходно Пјотр Зјелински донесе предност за домаќините во 35. минута. Резултатот на крајот се покажа доволен за пласман во завршницата за двете екипи, откако на вториот натпревар во Ф-групата, последнопласираната Риека со гол во 97 минута славеше со 2-1 над Аз Алкмар, исфрлувајќи го холандскиот тим од Лига Европа.

Елмас влезе во игра во тимот на Наполи во 74 минута на местото на стрелецот Зјелински, додека неговиот репрезентативен колега Дарко Велковски остана на клупата за резервни играчи кај Риека.

Би можело да ве интересира

Елмас: Да одиграме за нацијата и да се одјавиме со победа од ЕУРО

Големо признание за Елмас, Би-би-си го вброи меѓу 20 нови европски ѕвезди

Жарко Настоски

Елиф Елмас меѓу петте млади ѕвезди кои треба да блеснат на Европското првенство предвидува шпански „АС“

Да не беше Виљареал, само англиски клубови ќе играа во европските финалиња годинава

Жарко Настоски

ВИДЕО: „Фраерски“ потег на Мурињо, им аплаудираше на играчите на Динамо во нивната соблекувална

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Сензација на Динамо Загреб: Адеми и Ристовски преку Тотенхем во четвртфинале на ЛЕ

Жарко Настоски