Елмас: Оставивме добар впечаток

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија за играчи до 21 година денеска се врати од настапот на Европското првенство во Полска, каде одигра еден нерешен натпревар со Србија (2:2) и доживеа два пораза Шпанија (0:5) и Португалија (2:4). Синоќа нашите играчи загубија од Португалија, но општ е впечатокот дека нашата репрезентација одигра добри три натпревари на шампионатот и се претстави во добро издание.

dobivaj vesti na viber

– Мислам дека одигравме добро и борбено пред се на сите натпревари и со сите ривали од групата Шпанија, Португалија и Србија бевме квалитетен ривал. Мислам дека оставивме добар впечаток за прв настап на Европско првенство. Ова е големо искуство за мене пред се со 17 години. Се надевам дека ќе настап и на уште некое Европско првенство со следната генерација или со таа по неа. Воедно може и со некоја друга генерација да го надминеме овој резултат што го постигнавме сега, изјави еден од најмладите во селекцијата Елиф Елмас по доаѓањето во Скопје.

Иако е еден од најмалдите и во новиот циклус квалификации за репрезентации до 21 година Елмас се очекува да биде носител на играта на нашата репрезентација.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пред 61 година, репрезентацијата на СССР ја победи Југославија во финалето на првото ЕП

Ана Ололовска

УЕФА ги активираше мобилните апликации за преземање на билетите за ЕП

Ана Ололовска

Де Бур го финализира составот за Евро 2020

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ нема да игра на Европското првенство

Ана Ололовска

Верати најверојатно ќе го пропушти Европското првенство

Жарко Настоски

Руските организатори на ЕП дадоа „зелено светло“ за навивачи од странство

Жарко Настоски