Елиминација на Мареј и Вавринка на Мастерсот во Монте Карло

Од:

Светскиот рекет број, Енди Мареј е елиминиран уште во осминафиналето на Мастерс турнирот во Монте Карло.

Британецот загуби речиси добиен меч во дуелот против Алберт Рамос-Винолас со 1-2 во сетови. Мареј одлично го доби првиот сет со 6-2, но во вториот во иста мера возврати Шпанецот, па го доби сетот со 6-2. Иако, првиот фаворит Мареј во решавачкиот трет сет водеше со 4-0 во гемови сепак Рамос-Винолас потполно се врати во игра и го доби сетот со 7-5.

Настапот во Монте Карло заврши и за третиот носител Стен Вавринка кој со 2-0 во сетови беше поразен од уругвајскиот тенисер Пабло Куевас со 6-4 и 6-4.

Од фаворитите натпревраите завршија и за шестиот Тим, како и деветиот носител Бердих, додека во следната рунда се пласита 4-носител Рафаел Надал.

Би можело да ве интересира

Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Ана Ололовска

Мареј по 25. пат победи во пет сета

Ана Ололовска

Мареј ќе настапи на Олимписките игри во Токио

Вавринка го откажа настапот на Ролан Гарос

Мареј доби вајлд-карта за Австралија опен

Ана Ололовска

Вавринка се раздели со својот тренер, со кого освои три Грен слема

Ана Ололовска