Елиф Елмас меѓу петте млади ѕвезди кои треба да блеснат на Европското првенство предвидува шпански „АС“

Од:

Младата македонска ѕвезда Елиф Елмас е меѓу петте млади фудбалери кои се очекува да блеснат на Европското првенство, предвидува шпанскиот „АС“. Офанзивниот играч за врска на Наполи игра во одлична форма во националниот тим и еден од главните адути на селекторот Игор Ангеловски пред големото европско натпреварување.

„Македонија го живее фудбалскиот сон. Пласманот на Европското првенство е историски успех за оваа земја, а голем придонес имаше 21-годишниот Елиф Елмас кој прераснува во врвен фудбалер. Дојде во Наполи за 16 милиони евра и апсолутно ги оправда вложените средства. Тој е креативен плејмејкер, игра исклучително лесно и сигурно со топката, а знае да постигнува и голови. Заедно со капитенот Горан Пандев сочинува тандем кој ова лето ќе испишува историја за македонскиот фудбал“, објаснува „АС“.

Покрај Елмас, влијателниот шпански медиум очекува на Европското првенство да блеснат уште и Фил Фоден од Англија, Нуно Мендеш од Португалија, Дани Олмо од Шпанија и Рајан Гравенберх од Холандија.

Би можело да ве интересира

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица

ВИДЕО: Италијанците го донесоа европскиот пехар во Рим

Катерина Павлова-Николовска

Италија нов европски шампион во фудбал

Мери Јордановска