Еклстоун се надева дека Фетел ќе добие фер третман од Ферари следната сезона

Од:

Бaрни Еклстоун ја прокоментира претстојната последна сезона на Себастијан Фетел за тимот на Ферари. Легендарниот поранешен шеф на Формула 1 е близок пријател на четирикратниот светски шампион и вели дека се надева оти газдите во Скудерија ќе го третираат Себ искрено и со должна почит во следната сезона.

dobivaj vesti na viber

Изненадувачки, Фетел одлучи да ја објави својата разделба со Ферари уште пред почетокот на првенството, а се очекуваше тоа да се случи во вториот дел по август. Нормално, секој очекува неговиот соиграч Шарл Леклер да биде третиран како пилот број еден и сите напори на „црните коњчиња“ во нивната борба со Мерцедес и Луис Хамилтон да бидат префрлени на него.

„Себастијан сега има пред себе само една цел и тоа е да биде побрз од Шарл оваа година. Ова се однесува на квалификациите, затоа што со конкурентно темпо тој не заостануваше минатата година. Италијанците нема да можат да прават што сакаат со тимските наредби. Се надевам дека ќе ме побијат и чесно се однесуваат кон него, затоа што би било многу страшно да го гледам како го пуште Леклер пред себе на секој старт. Фетел е силен ментално и многу добро знае какви се игрите во тимот на Ферари. Сепак, без исклучок, на секој пилот на толку високо ниво му е потребна целосна поддршка на тимот за да победи,“ заклучи Британецот.

Би можело да ве интересира

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот