ЕХФ Куп: Металург се враќа со -5 од Велење

Од:

Ракометарите на Металург доживеаја пораз во Словенија од Горење Велење со 24-19 (10-11) во првиот натпревар од третото коло на ЕХФ Купот.

Иако одиграа добро прво полувреме и заминаа на пауза со гол предност, екипата на Кастратовиќ не издржа на притисокот во вториот дел. Во првите 16 минути металурзите постигнаа само два гола, со што му дадоа на противникот можност комплетно да го сврти резултатот.

Серафимов со 4 беше најефикасен во редовите на Металург, додека кај Горење, Кавчиќ реализираше 7.

На Металург во реваншот, кој се игра следниот викенд во Скопје, ќе му биде потребна победа од најмалку пет голови разлика за пласман во групната фаза на второто по квалитет ракометно натпреварување.

Би можело да ве интересира

РК Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

А1он

Нашите ракометарки ќе играат во квалификациската група со Исланд, Литванија и Грција за СП 2021

А1он

Кире Лазаров најави пензија на крајот на сезонава

А1он

Брестовац: Групата за квалификациите не е ни лесна, ни тешка

А1он

Познати противниците на македонската ракометна репрезентација во квалификациите за ЕП 2022

А1он

Блажевска: Хорват е идеалното засилување за РК Металург

А1он