ЕХФ Куп: Македонските ракометарки поразени од Црна Гора

Од:

Македонската женска ракометна репрезентација вечерва во салата „Борис Трајковски“ во Скопје загуби од Црна Гора со 29:21 (13:9) во првиот од двата меѓусебни дуели на стартот од ЕХФ Купот.

Македонските ракометарки беа рамноправни на теренот во воведните 20 минути по што Црногорките со четири последователни голови резултатски се одвоија на 11:7 и ја задржаа до полувремето предноста од четири голови разлика.

Црногорската репрезентација ја оправда фаворитската улога и констатно го зголемуваше водството во второто полувреме, кое го одбележа влегувањето во игра во финишот на натпреварот на 14-годишната дебитантка во македонскиот дрес Ива Младеновска.

Најефикасна во македонските редови беше Сара Ристовска со шест голови.

Реваншот е на програмата в недела во Никшиќ со почеток од 20:30 часот.

Би можело да ве интересира

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО2022

А1он

Вториот тим на Еурофарм Пелистер го совлада ракометниот шампион Вардар

Ана Ололовска

Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат кај Кадетен во Шафхаузен

Ана Ололовска

Три земји поднесоа заедничка кандидатура за ракометното ЕП 2028

А1он

Близнаците Њокас нови ракометари на шампионот Вардар

А1он

Започнува 29. Македонско ракометно првенство

Ана Ололовска