Џовинаци и Мик Шумахер ќе бидат резервни пилоти на Ферари во 2022 година

Од:

Шефот на Ферари, Матија Биното изјави дека Антонио Џовинаци и Мик Шумахер ќе ја делат улогата на резервен пилот на италијанскиот тим во Формула 1 во сезоната 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Шумахер ќе го замени Џовинаци како резервист на тие Гран при, на кои Италијанецот нема да може да присуствува поради настапите во Формула Е.

– Антонио Џовинаци нема да се натпреварува во Формула 1 следната година, но тој ќе остане наш резервен возач. Тој ќе служи како резервен возач на дванаесет трки – кои нема да се поклопуваат со етапите во Формула Е, каде Антонио одлучи да се натпреварува следната година и за што сме многу среќни. На преостанатите единаесет трки, на кои Антонио нема да биде присутен, Мик Шумахер ќе биде резервен возач на Ферари – што, мислам, исто така е одлично. Впрочем, ова ќе биде негова втора сезона во Ф1, а Мик е возач на Ферари, член на нашата Академија. Многу ми е драго што ќе може да биде дел од нашиот тим како резервен пилот, доколку се бара. Иако се надевам дека таква потреба нема да се појави. Секогаш ќе има пристап до нашиот симулатор во Маранело. На крајот на краиштата, ние секогаш продолжуваме да ги развиваме нашите возачи, бидејќи нашата цел е тие, на крајот, да бидат во Ферари, изјави Биното.

Се очекува, Ферари новиот болид да го претстави кон средината на февруари.

Би можело да ве интересира

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот