Џордан: Можевме да освоиме седма титула

Од:

Легендата на НБА, Мајкл Џордан даде завршни зборови во последната епизода на „Последниот танц“.

Мајкл верува дека „биковите“ би освоиле уште една титула доколку раководството ја задржеше основата на тимот предводен од тренерот Фил Џексон.

– Лудо е, затоа што имав чувство дека можеме да освоиме седум. Јас навистина верувам во тоа. Можеби не успеавме, но само тоа што не пробавме е нешто што не можам да го прифатам поради некоја причина. Кога Фил рече дека тоа е последниот танц, ние го прифативме како таков. Знаевме дека нема да продолжиме после тоа … Ако ги прашавте сите момчиња што победија во 1998 година, дали би прифатиле едногодишни договори за бркање на седмата титула, мислите ли дека тие би потпишале? Да, тие би потпишале. Дали би го сторил истото? Јас би. Јас потпишував едногодишни договори во секој случај. Дали Фил ќе го стореше истото? Да. Би било покомплицирано со Пипен затоа што ќе моравме да го убедуваме, но ако Фил останеше да биде тренер, ако Денис беше таму, ако Ем Џеј, беше таму за да ја освоиме седмата – Пипен не би го пропуштил тоа, рече Ер Џордан.

На крајот, Џордан и Џексон скоро се повлекоа од кошарката, додека Пипен и Кер беа разменети, а Родман беше ослободен.

Би можело да ве интересира

Јанис: Мораме психички да се подготвиме за најтешката сезона досега

А1он

Лејкерс потпишаа договор со Смит

Ландов

Дрејмонд Грин: Лејкерси се фаворити затоа што го имаат Леброн

Ана Ололовска

Новата сезона во АБА лигата започнува на 19 септември

А1он

НБА лигата планира промени во екипите на играчите

Ана Ололовска

Откако се тестираше позитивен на Ковид-19, Паркер игра тенис и излегува во ресторани

Ана Ололовска