Џинобили, Хардавеј и Кораќ во Куќата на славните

Од:

Поранешните кошаркарски ѕвезди Ману Џинобили, Тим Хардвеј, Свин Кеш и Линдзи Вејлен влегоа во Куќата на слваните на кошарката во Спрингфилд, Масачусетс, заедно со тренерите Џорџ Карл, Боб Хагинс и Мариен Стенли, како и во интернационалната конкуренција, легендарниот Радивој Кораќ.

Кариерата на Хардавеј, еден од најдобрите кошаркари во 1990-тите, беше одбележана со славната „Ран ТМЦ“ со Голден Стејт вориорс покрј Крис Мален и Мич Ричмонд, како и настапите со Мајами хит покрај Алонзо Морнинг.

Аргентинецот Емануел „Ману“ Џинобили пристигна во НБА во 1999 година со Сан Антонио спарс, со кои осана до 2018 година и освои четири НБА титули покрај Тим Данкан и Тони Паркер.

Радивој Кораќ, пак, беше еден од најдобрите кошаркари во поранешна Југославија, пред трагично да го загуби животот во сообраќајна несреќа во близината на Сараево во 1969 година, кога имаше само 30 гоини. Во 1991 година, тој беше сместен меѓу 50-те најдобри кошаркари во историјата во избор на ФИБА.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Кошаркар на Филаделфија e повреден од автомобил додека минувал улица

Сакраменто подобар од Оклахома на домашен терен, Дончиќ го предводеше Далас до победата

Правила во НБА лигата: Ако имаш девојка, ќе спие и со твоите соиграчи додека си на пат

Предраг Петровиќ

Леброн Џејмс сака да игра на Олимпијадата во Париз – ќе го предводи дрим-тимот

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски