Џикиќ доби отказ во Естудијантес

Од:

Поранешниот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Џикиќ не е повеќе тренер на Естудијантес, соопшти шпанскиот клуб од Мадрид.

„Благодарност до српскиот тренер за соработката и професионализмот со кој ги извршуваше работните обврски. Му посакуваме многу среќа на приватен и на професионален план“ се наведува во клупското соопштение.

Неговото место на клупата за престоjниот дуел со Уникаха ќе го заземе Хавиер Замора.

Понудата на Естудијантес, Џикиќ ја прифати во минатата сезона по ангажманот во Будуќност.

Во кариерата како тренер ги предводеше и Партизан, Олимпија Љубљана, Беовук, Крка и Литвос Ритас.

Би можело да ве интересира

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Ана Ололовска