Двократната европска шампионка во кревање тегови од Романија дисквалификувана осум години поради допинг

Од:

Двократната европска шампионка во кревање на тегови, Романката, Кристина Јову е суспендиран на осум години за кршење на правилата за анти-допинг, според веб-страницата на Меѓународната федерација за кревање тегови (ИВФ).

Како што се наведува во информацијата, суспензијата на 27-годишната Јову ќе се смета од 15 декември 2018 година. Романката беше дисквалификувана поради замена на крв за тетстирање.

Јову е освојувачка на бронзениот медал на Олимписките игри во 2012 година во категорија тежина до 53 кг.. Подоцна, МОК ја лиши од наградата поради позитивен допинг тест.

Би можело да ве интересира

Ќе се основа Агенција за анти-допинг

А1он

Неста Картер повторно позитивен на допинг

Јужнокорејски бејзбол играч допингуван преку крем за сончање

Ана Ололовска

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Коу: Секоја допинг измама на ОИ во Токио ќе биде откриена

Аршавин: Во сите индивидуални спортови има допинг

Ана Ололовска