Двократната европска шампионка во кревање тегови од Романија дисквалификувана осум години поради допинг

Од:

Двократната европска шампионка во кревање на тегови, Романката, Кристина Јову е суспендиран на осум години за кршење на правилата за анти-допинг, според веб-страницата на Меѓународната федерација за кревање тегови (ИВФ).

Како што се наведува во информацијата, суспензијата на 27-годишната Јову ќе се смета од 15 декември 2018 година. Романката беше дисквалификувана поради замена на крв за тетстирање.

Јову е освојувачка на бронзениот медал на Олимписките игри во 2012 година во категорија тежина до 53 кг.. Подоцна, МОК ја лиши од наградата поради позитивен допинг тест.

Би можело да ве интересира

Уште четворица руски атлетичари осомничени за допинг

А1он

Осумгодишна суспензија за олимпискиот шампион во пливање Сун Јунг поради допинг

А1он

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он

ВАДА ја суспендира Русија следните четири години од Олимписките игри и Светските првенства

Ана Ололовска

Идниот шеф на ВАДА повика на зголемена финансиска поддршка за организацијата

Ана Ололовска

САД усвоија предлог-закон за кривична одговорност за заговарање користење допинг

Ана Ололовска