Две странски засилувања во редовите на КК Куманово

Од:

Американецот Фреди Мексвејн и интернационалецот од Босна и Херцеговина, Срѓан Лаловиќ, се двете најнови засилувања во редовите на македонскиот кошаркарски прволигаш Куманово.

dobivaj vesti na viber

Мексвејн, кој игра на крилните позиции, доаѓа од екипата на Расинг од Луксембург, со просек од 21,1 поени, 12,3 скокови, 3 асистенции и 1,4 украдена топка по натпревар.

Американскиот кошаркар во својата кариера има настапи и во првенствата на Финска и Австрија, како и за неколку универзитетски екипи во НЦАА лигата.

Висок 214 сантиметри, Лаловиќ (22) ќе ја засили центарската позиција на Куманово, а во македонското првенство доаѓа од редовите на АБА-лигашот Игокеа.

Лаловиќ беше на проба во тимот во изминатите три седмици, а веќе одигра еден натпревар во дресот на Куманово во минатото коло против Феникс 2010.

Би можело да ве интересира

Расчистено насилството во Куманово, насилниците лишени од слобода

Кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер е префрлена од затвор во руска казнена колонија

Горан Наумовски

Американката Мерит Хемпе доби македонски пасош и ќе ја засили нашата репрезентација

Партизан демантира дека преговара со Кампацо

ВИДЕО: Кошаркарки на Мали се истепаа во микс-зоната додека Србинка даваше изјава

Марканен и Финска ја „спакуваа“ Хрватска!