Двајца спортисти ќе настапат самостојно на претстојната Олимпијада

Од:

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и по тоа што на нив ќе учествуваат двајца спортисти кои ќе настапат самостојно, односно нема да преставуваат ниту една држава.

Во прашање се Филипине ван Анхолт и Реџиналд де Винт, двајцата жители на Холандски Антили.

Бидејќи, Меѓународниот олимписки комитет (МОК) во 2011 година ги исклучи Холандски Антили, Ван Анхолт и Де Винт во Лондон ќе настапат под олимпиското знаме.

Ова нема да биде прв пат во историјата на ОИ спортисти да учествуваат како независни, односно под знамето на Игрите.

Прв пат тоа се случи во 1992 година во Барселона, кога спортисти од поранешната СФРЈ и Република Македонија, поради спортски санкции се натпреваруваа под знамето на ОИ. Во Барселона вкупно 58 спортисти се натпреваруваа под олимпиското знаме.

Вториот пример се случи осум години подоцна во Сиднеј кога четворица спортисти од Источен Тимор се натпреваруваа по олимпиското знаме.

Би можело да ве интересира

Одложувањето на Олимпијадата во Токио донесе огромни финансиски загуби

Ана Ололовска

Одложените олимписки игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до 7 август идната година

А1он

Спортистите кои обезбедија квота за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната година

Ана Ололовска

Претседателот на ЈОК го спореди одложувањето на Олимпијадата 2020 со ситуацијата околу Игрите 1980 година во Москва

Ана Ололовска

Олимпијадата во Токио одложена за 2021 година

Ана Ололовска

САД бараат одложување на Олимписките игри 2020

Ана Ололовска

Leave a Comment

seventeen + 15 =